Kas saun kahjustab tervist? Ehk 7 nippi tervislikumaks saunaskäiguks.

28 Mar Kas saun kahjustab tervist? Ehk 7 nippi tervislikumaks saunaskäiguks.

Ühe tõelise eestlase sügavale alateadvusesse on juba varasest east kodeeritud sõna saun. Me käime saunas üksi, koos perega, sõpradega, sugulastega ja viime väliskülalisi sauna kohalikku “kõrgkultuuri” kogema. Ja teate mis – tihti on see kõige eredam mälestus, mille nad endaga koju kaasa võtavad. Saun on koht, kust inimene otsib nii ihu- kui ka meelepuhtust. Ajaga oleme aga kaotanud kontakti paljude võimalustega, mida saun meile pakub. Ilu, tervise ja hingepuhtuse eest hoolistemisest on saanud laupäeva õhtune õllejoomine koos saunaga. Aga sauna salapära on peidetud hoopis selles kuumas kerisekivis, leilis, tervistavas taimearoomis ja erilises hingeseisundis, mis tekib nende kõigi koosmõjul.

Et ka Sina oskaksid saunast viimast võtta, jagame Sinuga seitset taasavastatud vana nippi, kuidas muuta saunaskäik veelgi mõnusamaks. Lisaks on kõik need soovitused taskukohased ja võib isegi öelda, et mõjuvad rahakotile pigem hästi, sest neid kasutades saab nii mõnegi kalli hoolitsuse kosmeetikasalongis vahele jätta või hoopis hoida kokku ravimite pealt. Kõlab liiga hästi, et tõsi olla? Eks veendu ise!

1. Vali õige temperatuur ja proovi erinevaid küttepuid


Üheks põhjuseks, miks lapsed ei taha pikalt laval istuda, on sauna liiga kõrge temperatuur. Mingil põhjusel on meisse juurdnud, et õige saun peab olema 110 kraadi. Aga teate mis? Ei pea! Üks väga hea saun võib olla ka 70 kraadi, just täpselt nii paras, et saab rahulikult leili visata, vihelda ja keha eest hoolitseda ilma, et peaks kuklakarvad ära kõrvetama. Üks õige saun peab olema täpselt nii kuum, et seal on mõnus olla ja lõõgastuda.

Kindlasti oled kogenud, et elektri- ja puuküttega saunaahjul on vahe sees. Ja sul on täiesti õigus, nad ongi erinevad! Elektriküttega saunas tekivad kerisel positiivsed elektrilaengud, mida omakorda peetakse inimkeha ja -meelt väsitavaks. Seda saab aga vältida, lülitades kerise leilivõtmiseks ja teiste protseduuride võtmise ajaks välja. Puudega köetud saunas tekivad aga negatiivsed elektrilaengud, mida peetakse kehale just hästi mõjuvateks. Eriti palju pidavat selliseid elektriaenguid olema suitsusaunas. Kellel on sellist luksust võimalik kogeda, siis väga soovitame!

Saunameister (loe: kütja) võib muuta saunaskäigu salapärasemaks ja müstilisemks, küttes saunaahju erinevate puuliikidega. Iga puuliik kannab endas isemoodi sümboleid ja tähendusi, mis läbi tule kerisekividesse salvestatakse ja mis sealt omakorda läbi leili saunatajateni jõuab. Näiteks kannab kuusk endas tarkust ja lõõgastumisoskust, mänd aga julgust, teenimisvalmidust ja eneseväärtustamist, kask sümboliseerib puhtust ja avatud südant.

2. Katseta aroomiteraapiaga

Üks pahvakas eukalüpti aroomi läbi leili võib muuta saunaskäigu kordades meeldivamaks kogemuseks. Aroomidel on inimese elus tähtis koht. Igast looduslikust puhtast lõhnast lenduvad osakesed sisaldavad endas informatsiooni, mis on meie ajule väga oluline tegemaks otsuseid, kuidas mõnes olukorras reageerida – kas virguda või lõdvestuda. Igal eeterlikul õlil on oma sõnum ja mõju. Näiteks eukalüptipuul (Eucalyptus radiata) on üleüldiselt ergutav toime, aroom mõjub hästi hingamisteedele ja elustab väsinud nahka.

Kuidas valida eeterlikku õli? Kindlasti tuleks vältida sünteetilisel teel saadud õlisid ja lõhnaveesid, sest need ei sobi aroomiteraapias kasutamiseks ja võivad pikemal kasutamisel olla hoopis organismile kahjulikud. Soovitame osta õlisid loodustoodete poest ning uurida müüjalt, kas neil müüdavatel õlidel on vastavad sertifikaadid ning kas nad on 100% puhtad. Eestis müüdavates puhastest eeterlikest õlidest soovitame Frantsila, Absolute ja Ulla-Maija Grace tooteid.

Eeterlikku õli kasutades tuleb kindlasti teada, et seda tuleb lisada leilivette (ehk kappa) ainult(!) 1-3 tilka ja sealt kulbiga kerisele. Etterlikku õli ei vistata kunagi otse kerisele, sest seal võib see põlema süttida. Samuti tuleb eeterliku õli söövitava toime tõttu vältida selle sattumist otse nahale. Kehtib reegel: mida vähem, seda parem! Väga aroomitundlikud on beebid, väikelapsed ja rasedad, seega pigem vältida saunas aroomide kasutamist, kui ka nemad on osalised.

3. Proovi sauna joogat

Kui oled ise joogataja, siis ilmsalt juba teadsid, et kui on olemas õlle-, koera-, kitse- ja alastijooga, siis saunajooga ei jää tulemata. Tõeline saunajooga käib saunalaval ja 50-55 kraadises kuumuses, et osaleja peaks 30-45 minutit vastu ja ei mõtleks terve sessiooni kuumusele vaid saaks ka harjutusi nautida.

Saunajooga on nagu iga teine füüsilistel poosidel põhinev joogatund. Venitused ja harjutused on lihtsad. Soojus aitab lihastel ja liigestel pehmeks muutuda ning joogataja võib kogeda, et saab minna sügavamale venitusse, kui toatemperatuuril. Mõõdukal temperatuuril, lihtsate harjutustega ning saunavaikuses toimuv jooga võib anda meeliülendava ja teraapilise kogemuse.

Saunajoogat võid teha nii koduses saunas, kui spordiklubis. Kodus harjutada soovijatele soovitame lugeda Tiina Vaino raamatut “Saunajooga”. Spordiklubidest pakub Saunajoogat näiteks Tartus Aura keskus  ja Tallinnas Meriton spordiklubi.

4. Vihtle nagu vanad Eestlased

Peale esimest leilivõttu ja keha pesemist võib liikuda edasi järgmise etapi, vihtlemise, juurde. Nüüd võib tekkida küsimus, et oli see soe või külm vesi, kus see viht ligunema pidigi? Lihtne reegel on, et värske viht läheb otse külma vette, aga kuivatatud viht tahab natuke rohkem tähelepanu, et lehed kohe küljest ei pudeneks ja toimeained vabaneks. Kuivatatud vihta leota kas üks tund kehatemperatuuriga vees või 15 minutit kuumas vees, siis vaheta vesi külma vastu. Nii toimides ei kõrveta viht niigi kuuma nahka ja vihtlemine on ülimalt nauditav.

Kas teadsid, et nagu sauna erinevate puudega küttes võid luua erinevaid tähendusi, nii kehtib sama ka viha kohta. Vihta võib lisaks kasele teha ka teiste puude okstest. Näiteks pärna, lepa, pihlaka, kadaka, palju, haava, tamme okstest ning sekka siduda mõned parajasti saada olevad ravimtaimed (raudrohi, angervaks, piparmünt ja isegi nõges) – väeviht missugune. Tuleb vaid oma fantaasial lennata lasta.

Vihtlemisega alustades võid sekundiks panna viha kuumadele kerisekividele, et sealt vabaneksid looduslikud taimearoomid ja viht saaks kerisekivide poolt väestatud. Ükskõik, kas vihtled iseennast või kaaslast, liigu alati lümfi liikumise suunas ehk alusta jalalabadest ja liigu üles. Samuti alusta käte puhul käelabadest ja liigu sealt ülespoole. Lõpetuseks lase kellelgi turjalt maha vihelda kõik sinna kogunenud pinged ja raskus. See on eriti mõnus tunne, aaaahhh!

Eestlased on alati teadnud, et saunavihal ei ole ainult füüsiliselt puhastav ja lõdvestav toime, vaid ta puhastab inimest ka palju sügavamatel tasanditel. Pärast korralikku vihtlemist tunned end nagu uuesti sündinud.

Veel nippe vihtlemise kohta võid lugeda SIIT.

5. Hoolitse oma juuste eest

Enne juuste hooldama hakkamist tuleks hoolitseda selle eest et saun neid ei kahjustaks. Kindlasti tuleb enne lavale minekut juuksed märjaks teha! Veel parem oleks käterätik külma veega märjaks teha ja pähe siduda. Läbi selle kaitseme juukseid ja väldime pea ülekuumenemist, et sauna kuumuses ei tekiks pearinglust ega minestust.

Kui esimene leil tehtud, keha ning juuksed pestud ja soovi korral viheldud, on aeg liikuda hoolitsuste juurde. Alati tuleks pesta keha ja juuksed enne, kui hakkad maskitama või koorima. Sa ei taha ju pärast maski tervistavaid omadusi selle toimet šampooni või seebiga maha pesta.

Juuksehoolduseks soovitame mitut põnevat söödavat ja mitte nii söödavat vahendit. Ühe variandina saab kasutada puhast mett, hõõruda mesi peanahale ja juukse juurtele ning siis laiaharalise kammiga läbi juuste kammida. Keerata juuksed krunni ja veel parema tulemuse saamiseks panna kilemüts (või kilekott) pähe ja sinna omakorda veel rätik peale ja lasta kogu selle toitainete pommil peas haududa ühe leili aja, ca 10-20 minutit ja seejärel loputada rohke veega. Mesi sobib hästi neile, kellel on peanaha kuivuse ja sellest tuleneva sügelusega või kõõmaga probleeme.

Imeline vahend kõigile, kes tahavad märgatavalt kiirendada juuksekasvu ja tugevdada juukseid, on meie esivanemate ja kõigi sookollide kiivalt hoitud saladus (paramp-paraa ja trummipõrn) – looduslikest toimeainetest tulvil Eesti oma rabaturvas. Turbaga on küll natuke rohkem mässamist, aga see on seda väärt! Turvas tuleb samuti kanda pestud niisketele juuksejuurtele ja peanahale. Turvast ära juustesse laiali kammi sest muidu sa ei saa seda enam sealt korralikult välja. Selle hoolduse juures tuleb kindlasti kanda kilemütsi, et turvas ära ei kuivaks (sest siis, ta vana sookoll, tahab juustesse üldse kinni jääda). Juuksekasv paraneb juba kahe nädalaga, tulemus on garanteeritud! Blondeeritud juuste korral võib turbamask muuta juuste värvitooni natuke tumedamaks, aga sobib ülihästi pruunile ja mustale juuksele värvitooni ergastamiseks.
Kodumaise turbamaski leiad siit.

Kui kogu see mässamine tundub natuke liiga vaevarikas, siis kasuta hoopis Sõsara mesilasvahal baseeruvat palsamit mis sobib just sulle! Võta peopesasse kahe-kolme herneterasuurune osa palsamit ja tupsuta AINULT pestud juukseotstele, kammi läbi laiaharalise kammiga ning säti juuksed kokku krunni pealaele. Hoia 10-20 minutt ja loputa rohke veega. Sobib häst kõigile juuksetüüpidele, eriti aga neile kellel juukseotsad kuivad, kahjustunud ja harali. Mesilasvaha palsami leiad e-poest.

6. Nahk pehmeks kui beebi pepu

Mesi, sool ja kuuse eeterlik õli on ühe vägeva Eesti naise salarelv ja nooruseeliksiir. Täielik aurapuhastaja! Meel on nahka pehmendavad ja niiskust siduvad omadused, mida on teatud ja kasuatud juba aastatuhandeid. Kui mesi pehmendab, siis soola teralisus koorib surnud naharakud ning musta kuuse eeterliku õli aroom avab hingamisteid, annab (elu)jõudu ja pühib minema tugeva väsimuse.

Retsept on lihtne: 
1:1 naabrimehe mett ja peeneteralist meresoola 
3-4 tilka (kindlasti mitte rohkem kui 6 tilka, sest see on täiskasvanud inimese maksimaalne päevane kogus) kuuse eeterlikku õli. 

Sega kõik kokku, lase saunasoojal seda natuke veel sulatada ja hakka muudkui koorima, alustades jalataldadest ja liikudes üles. Võid kohe mõnuga ja pikalt koorida ja lasta magusal meel sulada ja toitainetel läbi avanenud pooride imenduda. Loputa rohke veega ning naudi tulemust!

7. Mäkerda ennast 10 aastat nooremaks


Professionaalsed jumestajad räägivad, et kõige kaunim meik tuleb tervele ja ilusale näonahale. Mitte jumestus ei tee naist kaunimaks vaid lisab sära juba olemasolevale. Kas sa oled üks neist, kes ütleb, et sul pole maskitamiseks aega? Meie esivanemad käisid selleks rabajärves ujumas, ootasid suve, et end Haapsalu lahes vannitada või unistasid tuusikust Pärnu mudaravilasse! Selleks pole ka meil aega! Tänapäeva inimesel pruugib vaid e-poest paari klikiga endale kohalikust maapõuest kaevandatud steriilselt purki pakendatult muda tellida ja muuta näonahk kaunilt säravaks oma kodusaunas.

Eestimaa pinnas pakub meile kahtesorti “muda” – meremuda ja turbamuda. Kosmeetiline turvas on vägev – looduslikult humiin- ja fulvohappeid täis. Nende toimeainete abil elavdab muda nahaalust vereringet ja ühtlustab jumet, pannes ka kõige nõudlikuma kliendi uskumatut uskuma! Kõigile aga turvas ei sobi, kuna võib olla liialt äkilise toimega. Neile, kellel on väga tundlik või õhuke näonahk ja seega soovivad natuke leebemat ja hoolitsust, aga ikka puhast, noorenenud ja klaari näonahka, soovitame proovida kohalikku päritolu meremuda.

Mask (kas turba- või meremuda) kantakse pestud ja niisutatud nahale paksu kihina. Nii paksuna, et nahk ei kuma läbi. (Nipp: veel mõnusam on maskitamine siis, kui lased maskipotsikul enne selle kasutamist koos sinuga saunalaval soojeneda). Siis hoia maski 10-15 minutit 60-kraadises saunas nahal, vahepeal nägu niisutades, et mask ära ei kuivaks. Oot, misasja? Kas mask polegi “valmis” siis, kui ta on ära kuivanud? Jah, turba-, savi- ja meremudamaskile kehtivad hoopis teised reeglid. Kui mudamask näonahal ära kuivab, tekib hoopis vastupidine efekt. Nahk muutub vetthülgavaks, tekitades kuiva ja kiskuva tunde. Nii, et käed märjaks ja maski masseerima ja niisutama! Pese rohke veega, näiteks dušši all!

Lisaks näole võib mudamaski kasutada kogu kehal. Muda mõjub hästi nii tselluliidi kui venitusarmide puhul ja abi saavad ka kuivad ja karedad käed!
Kodumaised muda- ja turbamaskid asuvad siin.

Imed juhtuvad ja Eesti ürgne loodus on üks ehe näide – meil on kõik loomulikuks ja looduslikuks kehahoolduseks juba ammuilma olemas. Võta kätte ja kasuta ainult! Kuid ka saunatraditsioonid on muutumises. Oleme veendunud, et lisaks vihale on tänapäeva moodsal saunalisel ka mudamask ning puhtad eeterlikud õlid laval kaasas. Loodame, et saunakultuur ja kohalik pärimus säilivad veel aastatuhandeid.

Ja vastuseks artikli pealkirjale, loomulikult ei kahjusta saun tervist, hoopis vastupidi, nii et ruttu sauna oma keha ja vaimu tervendama!

SÕSAR

* Foto: Aron Urb / Visit Estonia